Krosno zaprasza firmy lotnicze

Save as PDF

Miasto z bogatą tradycją lotniczą, które postawiło na rozwój tej branży. Dostęp do specjalistów o unikatowych kompetencjach i kooperantów, uzbrojone tereny inwestycyjne, nowoczesne lotnisko lokalne oraz atrakcyjne zwolnienia podatkowe – to główne atuty, które Krosno może zaoferować firmom Doliny Lotniczej.

 

Początki lotnictwa w Krośnie i dynamiczny rozwój branży

Historia lotnictwa w Krośnie sięga lat trzydziestych XX wieku, kiedy to powstało lotnisko, na którym funkcjonowała Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Pierwszy zakład produkcyjny tej branży został uruchomiony tuż po II wojnie światowej – firma WSK „PZL-Krosno” zajmowała się remontami samolotów i szybowców, a nieco później rozpoczęła produkcję szybowców, eksportowanych do wielu krajów na świecie.

Dziś lotnictwo to niezwykle istotna branża lokalnej gospodarki, która oferuje wartościowe miejsca pracy i w znaczący sposób wpływa na rozwój miasta. Wśród lokalnych firm zrzeszonych w Dolinie Lotniczej znajdują się m.in. Collins Aerospace – producent podwozi do samolotów, przedsiębiorstwa produkujące podzespoły i świadczące szeroki wachlarz usług dla lotnictwa, jak Wietpol Aerospace, Dioxid, Pelmet, czy EUROSIM3. Krosno to także zagłębie produkcji lekkich i ultralekkich samolotów – działają tutaj m.in. firmy ScaleWings AeroPro, Ekolot, czy producent szybowców GP Gliders. Branża dynamicznie się rozwija – w prowadzonym przez spółkę miejską Inkubatorze Przedsiębiorczości powstają kolejne firmy, które oferują innowacyjne produkty i usługi dla sektora lotniczego.

Lotnictwo wyróżnia nasze miasto na tle innych ośrodków i w dużym stopniu wpływa na jego atrakcyjność gospodarczą i turystyczną. Dlatego też od wielu lat staramy się wspierać rozwój tego sektora, inwestować przede wszystkim w kształcenie talentów oraz infrastrukturę – podkreśla Piotr Przytocki, prezydent Krosna. – Zapraszam do nas członków i sympatyków Doliny Lotniczej – mamy atrakcyjną ofertę dla producentów, usługodawców, czy szkół lotniczych.

Infrastruktura i inwestycje

Miasto dysponuje lotniskiem wyposażonym w utwardzony pas startowy o długości 1100 m i szerokości 30 m, z oświetleniem do lotów nocnych oraz światłami PAPI. Zarządza nim spółka miejska. Dla użytkowników dostępne są drogi kołowania, płyty postojowe oraz samoobsługowa stacja paliw. Z infrastruktury korzystają przede wszystkim szkoły lotnicze, producenci samolotów ultralekkich, taksówki powietrzne, a także miłośnicy sportów lotniczych zrzeszeni w aeroklubach. Rocznie wykonywanych jest tutaj około 14 tysięcy lotów. W planach rozwojowych miasta znajduje się wydłużenie pasa startowego do 2000 m oraz wdrożenie procedur nawigacji satelitarnej GNSS.

Wieża lotniskowa, a przed nią samolot. Samolot kołujący na lotnisku. Pas startowy z lotu ptaka - w dzień oraz w nocy, z oświetleniem.

Lotnisko w Krośnie

Na inwestorów czekają tereny w dwóch strefach inwestycyjnych. Jedna z nich jest szczególnie atrakcyjna dla producentów statków powietrznych, firm serwisowych oraz szkół lotniczych, ponieważ oferuje bezpośredni dostęp do lotniska.

W Strefie Inwestycyjnej „Krosno-Lotnisko” mamy jeszcze kilka wolnych działek oraz przygotowujemy nowy, 20-hektarowy teren dedykowany branży lotniczej. Z kolei nasz partner – Agencja Rozwoju Przemysłu ma ciekawą propozycję dla firm, które potrzebują gotowej przestrzeni do wynajęcia – dysponuje nową halą o powierzchni produkcyjnej ok. 3500 m2 , wraz z zapleczem biurowo-socjalnym – informuje prezydent Piotr Przytocki.

To jednak nie wszystko. Krosno uzbraja ok. 100-hektarową strefę, zlokalizowaną w pobliżu budowanej drogi ekspresowej S19.

Naszym celem jest przeznaczenie tego terenu pod inwestycje z branż wysokich technologii, które będą przyciągały do Krosna talenty i oferowały atrakcyjne miejsca pracy – podkreśla prezydent.

Kadry dla lotnictwa

Miasto od wielu lat aktywnie działa w kwestii kształcenia na potrzeby branży lotniczej – w Zespole Szkół Mechanicznych kształcą się mechanicy lotniczy, robotycy czy mechatronicy. Obecnie w szkole realizowany jest nowy projekt Branżowego Centrum Umiejętności lotniczych (BCU)– jednym z jego partnerów zostało Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, które dzieli się swoim doświadczeniem i współpracuje przy tworzeniu programu BCU w taki sposób, aby jak najpełniej uwzględniał on potrzeby branży. W ramach projektu powstają nowoczesne pracownie, m.in. kompozytowe, badań nieniszczących, mechaniki i awioniki lotniczej, czy obrabiarek CNC. Infrastruktura będzie służyła młodym adeptom, jak również bardziej doświadczonym pracownikom sektora lotniczego, którzy będą mogli tutaj poszerzać swoje kompetencje.

Obrabiarka CNC, dwóch uczniów pracuje przy obsłudze małego samolotu. Uczeń obsługuje obrabiarkę.

Kształcenie mechaników lotniczych w Krośnie

Krosno zadbało także o tworzenie warunków mieszkaniowych dla pracowników.

Priorytetem dla władz miasta jest rozwijanie atrakcyjnej oferty mieszkaniowej, która będzie przyciągała nowych mieszkańców, a także zapewniała możliwości osiedlania się pracownikom firm inwestujących w Krośnie – informuje prezydent Piotr Przytocki. – Kluczową rolę w budowie mieszkań odgrywa spółka miejska – Towarzystwo Budownictwa Społecznego – Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe w Krośnie, które oferuje inwestorom możliwość współpracy w zakresie zapewnienia mieszkań dla pracowników. Dzięki partycypacji w kosztach budowy inwestor może wskazać najemców mieszkań. Obecnie TBS realizuje projekt budowy 260 nowych mieszkań. Miasto zamierza także przystąpić do społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM) i rozpocząć realizację nowego osiedla, na niemal 2 tysiące mieszkań – dodaje prezydent.

Korzyści dla inwestorów

Uzupełnieniem oferty dla inwestorów jest atrakcyjny system zwolnień podatkowych. Decydując się na nową inwestycję można uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, a także zwolnienie z podatku od nieruchomości. Miasto oferuje kompleksową pomoc w sprawnej realizacji procedur inwestycyjnych oraz opiekę poinwestycyjną.

– Zapraszam do Krosna – miasta, które czerpiąc inspiracje z bogatej historii lotnictwa aktywnie wspiera rozwój innowacji w tej dziedzinie! – zachęca Piotr Przytocki.

 

Kontakt z Wydziałem Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów:

Urząd Miasta Krosna, ul. Lwowska 28A

tel. 13 47 43 301, 13 47 43 305,

e-mail: ri@um.krosno.pl

2024-11-27T07:41:59+00:0027.11.2024|