Kluczowe sektory gospodarki2018-10-23T12:58:35+00:00
KLUCZOWE SEKTORY
GOSPODARKI

Krosno jest silnym ośrodkiem przemysłowym i usługowym, który charakteryzuje się dużą różnorodnością branż. Główne sektory przemysłu, na których opiera się lokalna gospodarka, bazują na bogatych tradycjach, doświadczonych kadrach oraz stałym wdrażaniu innowacji.

   Motoryzacja

   Lotnictwo

   Przemysł meblarski

   Przemysł szklarski

   Przetwórstwo tworzyw sztucznych

   Przemysł naftowo-gazowniczy

MOTORYZACJA

Przemysł motoryzacyjny jest ważnym sektorem gospodarki w Krośnie od 1945 r. Wtedy powstał tutaj pierwszy zakład produkujący amortyzatory. Dziś firmy motoryzacyjne należą do największych pracodawców w regionie. W Krośnie produkowane są amortyzatory, sprężyny gazowe oraz części samochodowe z tworzyw sztucznych.

LOTNICTWO

Krosno to ważny ośrodek „Doliny Lotniczej”. Dynamicznie rozwija się tutaj produkcja lotnicza i okołolotnicza. Atutem miasta jest obecność wykwalifikowanej kadry pracowników oraz lokalne lotnisko. Jego rozbudowa ma na celu m.in. stworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju firm sektora lotniczego.

W krośnieńskich firmach produkowane są podzespoły do samolotów cywilnych i wojskowych, przede wszystkim podwozia. Krosno to także zagłębie produkcji samolotów ultralekkich.

PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH

Do sektorów wysokiej szansy należy przetwórstwo tworzyw sztucznych, reprezentowane przez innowacyjne firmy, które są kluczowymi dostawcami podzespołów dla motoryzacji, branży elektrycznej, AGD, kosmetycznej, meblarskiej, a także produkują profesjonalny sprzęt do utrzymania czystości oraz akcesoria ogrodowe.

PRZEMYSŁ MEBLARSKI

Meblarstwo jest jednym z najlepiej rozwijających się sektorów przemysłu na Podkarpaciu. Firmy z Krosna to przede wszystkim producenci krzeseł i mebli biurowych, mebli łazienkowych, kuchennych, dziecięcych, a także stołów bilardowych i mebli tapicerowanych.

PRZEMYSŁ SZKLARSKI

Historia produkcji szkła w Krośnie rozpoczęła się w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jest to jedyny w Polsce ośrodek szklarski, którego czynnikiem lokalizacji nie jest występowanie piasków szklarskich, lecz źródło energii – miejscowe złoża gazu ziemnego. Krosno jest jednym z największych w Europie ośrodków produkcji szkła użytkowego, ozdobnego, gospodarczego, a także włókna szklanego. W mieście i okolicach działa kilkadziesiąt firm związanych z produkcją i zdobieniem szkła. Szkło jest także marką turystyczną Krosna. Centrum Dziedzictwa Szkła to miejsce, które w nowoczesny sposób przybliża proces powstawania szkła oraz dokumentuje bogate i wszechstronne związki Krosna z tym przemysłem.

PRZEMYSŁ NAFTOWO-GAZOWNICZY

W Bóbrce, niedaleko Krosna, w 1854 r. Ignacy Łukasiewicz ze wspólnikami założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Tutaj narodził się przemysł, który przyniósł światu ogromny rozwój cywilizacyjny. Dziś w Krośnie działają firmy produkujące urządzenia do eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, elementy wyposażenia platform wiertniczych, konstrukcje stalowe zaawansowanych technologiczne obiektów przemysłu naftowego i gazowniczego.

ostatnia aktualizacja: 23.10.2018
ZAPRASZAMY
DO KONTAKTU

Urząd Miasta Krosna

ul. Lwowska 28 A
38-400 Krosno

Wydział Rozwoju Miasta
i Obsługi Inwestorów:

  + 48 13 47 43 301
  ri@um.krosno.pl

POKAŻ PEŁEN KONTAKT