W ubiegły czwartek (3 kwietnia) w sali obrad Rady Miasta Krosna im. Ignacego Łukasiewicza odbyło się spotkanie Krośnieńskiej Rady Biznesu. Tematem obrad były m.in. nowy produkt turystyczny oraz wsparcie mieszkaniowe dla specjalistów, którzy chcą związać swoją przyszłość z Krosnem.
KROSNOludki – turystyczny magnes
Krośnieńska Rada Biznesu wystąpiła z propozycją stworzenia nowego produktu turystycznego – szlaku KROSNOludków, czyli postaci inspirowanych historią, kulturą i współczesnym obliczem miasta. Atrakcja powinna zostać stworzona w formie gry miejskiej, angażującej uczestników do odkrywania ciekawych informacji o Krośnie.
KROSNOludki to pomysł, który łączy bajkę z realnym potencjałem promocyjnym. Może stać się magnesem przede wszystkim dla rodzin z dziećmi, zarówno turystów, jak i mieszkańców – podkreślili uczestnicy sesji Krośnieńskiej Rady Biznesu.
Rada Biznesu zaproponowała zorganizowanie konkursu na stworzenie koncepcji artystycznej KROSNOludków, do którego zostaną zaproszeni m.in. lokalni artyści i młodzież. Wcześniej Biuro Innowacji Społecznych zaprezentuje ideę mieszkańcom i przeprowadzi konsultacje społeczne tego pomysłu.
Mieszkania dla specjalistów
Ważnym punktem obrad był temat dostępności mieszkań dla osób z kompetencjami, na które występuje zapotrzebowanie w lokalnych firmach i instytucjach.
Potrzebne są nam działania wspierające rynek pracy – zarówno pod kątem istniejących firm, które mają trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów, jak i nowych inwestorów, z którymi prowadzone są rozmowy – informuje prezydent Piotr Przytocki. – Dotyczy to także potrzeb kadrowych zgłaszanych przez Podkarpacki Szpital Wojewódzki w Krośnie. Zakłady pracy niejednokrotnie sprowadzają specjalistów spoza regionu, a możliwość udostępnienia mieszkań na wynajem mogłaby być istotną zachętą do podjęcia pracy i zamieszkania w naszym mieście – dodaje prezydent.
Podczas spotkania przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Towarzystwa Budownictwa Społecznego zaprezentowali dostępne obecnie programy mieszkaniowe i możliwości współpracy z pracodawcami, a także plany związane z budową nowych mieszkań, w tym mieszkań komunalnych przy ul. Humieckiego, jak i mieszkań czynszowych TBS przy ul. Hallera oraz Wójtowicza.
Przedsiębiorcy przedstawili wiele cennych uwag, wskazówek i propozycji warunków oraz kryteriów stosowanych w programie mieszkań dla specjalistów. Będziemy starali się je wdrożyć – mówi zastępca Prezydenta Miranda Trojanowska. – Przeanalizujemy wszystkie zgłoszone propozycje i zaproponujemy modyfikacje obecnych programów mieszkaniowych, tak aby lepiej odpowiadały na potrzeby i zawierały przejrzyste kryteria naboru – informuje Miranda Trojanowska.
Krośnieńska Rada Biznesu to forum współpracy samorządu z przedsiębiorcami, którego celem jest wspólne planowanie rozwoju gospodarczego miasta oraz inicjowanie działań na rzecz lokalnej społeczności. Więcej informacji o Krośnieńskiej Radzie Biznesu: