Nasze Krosno coraz bliżej Funduszy Szwajcarskich

Save as PDF

Projekt „Nasze Krosno zielone, przedsiębiorcze i współzarządzane z mieszkańcami” znalazł się wśród najwyżej ocenionych propozycji, zgłoszonych w konkursie do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Oznacza to, że jesteśmy bardzo blisko, by uzyskać dofinansowanie w kwocie ponad 78 milionów złotych.

Zgodnie z listą rankingową, opublikowaną przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, propozycja Krosna została pozytywnie oceniona i znalazła się w gronie projektów, które mają szansę na wsparcie. Teraz czekamy na ostateczne zatwierdzenie wyników przez Komitet Sterujący Programu – to ostatni etap procedury konkursowej, który otwiera drogę do realizacji ambitnych działań na rzecz rozwoju Krosna.

Projekt łączy rozwój gospodarczy, troskę o środowisko i działania prospołeczne – odpowiada na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców i wzmacnia potencjał Krosna jako miasta przyjaznego do życia, szczególnie dla młodych. W jego tworzeniu brali udział mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje społeczne, a także partnerzy z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego: gmin Jedlicze, Chorkówka, Miejsce Piastowe, Krościenko Wyżne, Korczyna i Wojaszówka.

OBSZAR GOSPODARCZY

W obszarze gospodarczym stawiamy na kształcenie talentów zgodnie z potrzebami lokalnego biznesu, nowoczesne planowanie ścieżek kariery oraz wspieranie start-upów i przedsiębiorców. Działania będą realizowane z udziałem gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny.

Kluczowe znaczenie ma dla nas wsparcie młodych ludzi w planowaniu kariery i zdobywaniu kwalifikacji zawodowych. Naszym celem jest stworzenie spójnego systemu, który już od najmłodszych lat pozwoli młodzieży odkrywać swoje talenty i poznawać lokalny rynek pracy – informuje prezydent Piotr Przytocki. – Każda szkoła w Krośnie i gminach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego zostanie wyposażona w nowoczesne narzędzia wspomagające doradztwo zawodowe. Będziemy organizować wizyty w lokalnych firmach, przełamując stereotypy i pokazując młodym, że w Krośnie można znaleźć atrakcyjną pracę. Projekt uwzględnia wszystkie pomysły zgłoszone przez uczestników warsztatów, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku w ramach przygotowania projektu. Są to m.in. działania włączające rodziców w proces doradztwa zawodowego, warsztaty motywacyjne i związane z nabywaniem umiejętności miękkich planowane przez Centrum Aktywności Młodzieży, studia i kursy dla szkolnych doradców zawodowych oraz organizacja Targów Edukacyjnych – dodaje prezydent.

Drugim filarem działań gospodarczych jest wzmacnianie kształcenia zawodowego.

Nasze szkoły zawodowe zacieśnią współpracę z przedsiębiorcami m.in. przy opracowaniu programów nauczania, tak, aby odpowiadały one realnym potrzebom rynku – wyjaśnia Miranda Trojanowska, zastępca prezydenta. – Krośnieńskie szkoły otrzymają nowoczesny sprzęt do pracowni zawodowych. Nasi uczniowie będą uczyć się na sprzęcie wykorzystywanym w realnym środowisku pracy – od automatyki i systemów informatycznych po gastronomię, fryzjerstwo czy architekturę wnętrz. Skierujemy uczniów i nauczycieli na specjalistyczne kursy zawodowe. Uczniowie szkół kształcących w zawodach będą mogli szlifować swoje umiejętności podczas płatnych praktyk w lokalnych firmach, a najlepsi z nich otrzymają także stypendia motywacyjne – dodaje zastępca prezydenta.

Trzeci filar stanowią działania wspierające przedsiębiorczość i powstawanie nowych firm.

W Inkubatorze Przedsiębiorczości Krosno uruchomimy kompleksowy program wsparcia osób planujących założenie firmy – od doradztwa i szkoleń, przez warsztaty i mentoring, po inkubację start-upów.

Ponadto w Inkubatorze Przedsiębiorczości Krosno oraz wszystkich szkołach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego powstaną pracownie kreatywności – miejsca wyposażone w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, w których będą rozwijane kompetencje miękkie potrzebne przyszłym przedsiębiorcom. Stworzymy przestrzenie sprzyjające rozwojowi osobistemu i inspirujące młodych do podejmowania nowych wyzwań.

Zrealizujemy także program wzmacniający lokalny patriotyzm konsumencki, promujący rodzimych producentów i usługodawców. Ważnym jego elementem będą jarmarki bożonarodzeniowe, promujące rzemieślników i twórców z MOF Krosno, które chcemy zorganizować we współpracy z organizacjami pozarządowymi – informuje prezydent Piotr Przytocki.

OBSZAR ŚRODOWISKOWY

W obszarze środowiskowym projekt przewiduje działania dotyczące bezemisyjnego transportu i urządzenia terenów zieleni.

Zakupimy 8 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych, wyposażonych w nowoczesne rozwiązania, np. elektroniczny system informacji pasażerskiej, czy kasowniki wielofunkcyjne umożliwiające płatność za przejazd kartą. Przebudujemy 54 przystanki komunikacji miejskiej, a na części z nich wprowadzimy roślinność – zielone dachy i ściany. Zapewnimy bezpieczeństwo dzięki kamerom monitoringu wizyjnego – wylicza prezydent Piotr Przytocki. – Oprócz tego dokonamy optymalizacji rozkładu jazdy oraz układu linii komunikacyjnych, tak, aby w jak największym stopniu dopasować transport publiczny do potrzeb mieszkańców. Przeszkolimy także kierowców, którzy zdobędą wiedzę pozwalającą wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pasażerów, również osób ze szczególnymi potrzebami – mówi prezydent.

W ramach zagospodarowania terenów zieleni planowane są następujące działania:

  • utworzenie „Zielonej Bramy Bieszczad” – nasadzenie drzew, krzewów, traw ozdobnych, bylin, pnączy i utworzenie łąk kwietnych w pasach drogowych wzdłuż drogi krajowej nr 28 (ulice Bieszczadzka, Podkarpacka, Al. Jana Pawła II i K. Pużaka);
  • drugi etap zagospodarowania skweru przy ul. Chopina, zakładający wybudowanie niecki retencyjnej, nasadzenie roślinności, zbudowanie altany widokowej oraz drewnianych pomostów spacerowo-widokowych;
  • utworzenie funduszu grantowego dla organizacji pozarządowych na tworzenie proekologicznych programów, warsztatów lub wydarzeń, które pomogą zaangażować lokalną społeczność we wspólne dbanie o czyste i zielone Krosno, promując przy tym postawy proekologiczne;
  • kursy specjalistyczne dla pracowników zaangażowanych w proces przygotowania miasta na zmiany klimatyczne.

OBSZAR SPOŁECZNY

W obszarze społecznym projekt skupia się na programach profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększaniu poziomu współzarządzania miastem, aktywności społecznej oraz wspieraniu integracji międzypokoleniowej i budowaniu więzi młodych z Krosnem.

Planujemy wdrożyć pakiet działań na rzecz zdrowia mieszkańców – młodzieży oraz seniorów – informuje zastępca prezydenta Miranda Trojanowska. – Przygotowaliśmy rozbudowany, kompleksowy program wsparcia psychologicznego dla młodzieży z krośnieńskich szkół.  Wsparciem obejmiemy niemal 4,5 tysiąca uczniów, a także ich rodziców i nauczycieli. Jest to odpowiedź na rosnące wyzwania, z którymi mierzy się młodzież i potrzebę budowania bezpiecznego, wspierającego środowiska. W szkołach prowadzone będą zajęcia psychoedukacyjne, konsultacje z psychologami i psychoterapeutami, a nauczyciele i rodzice zostaną przeszkoleni w zakresie rozpoznawania i reagowania na symptomy depresji czy stanów lękowych – mówi Miranda Trojanowska.

Równolegle ruszy program rehabilitacji dla osób 65+, obejmujący kompleksową fizjoterapię i edukację zdrowotną. Miasto doposaży też wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i uruchomi fundusz grantowy dla organizacji pozarządowych na inicjatywy prozdrowotne.

W Krośnie powstanie nowoczesne Centrum Aktywności Społecznej – miejsce, które ma tchnąć nową energię w życie lokalnej społeczności. CAS stanie się przestrzenią spotkań, inicjatyw i współpracy, łącząc pokolenia i inspirując do działania na rzecz miasta. Budynek powstanie obok zabytkowego pałacu Kaczkowskich przy ul. Piastowskiej – mówi prezydent Piotr Przytocki.

Oprócz sal warsztatowych i znajdą się tu m.in. klub seniora, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz pomieszczenie wyciszenia dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Dzięki współpracy z Biurem Innowacji Społecznych i organizacjami pozarządowymi, CAS nie będzie tylko budynkiem – stanie się prawdziwym centrum życia obywatelskiego. Uzupełnieniem inwestycji będzie fundusz grantowy dla organizacji pozarządowych, wspierający lokalne inicjatywy i aktywizujący mieszkańców do współtworzenia Krosna – miasta otwartego, angażującego i współzarządzanego.

DLACZEGO TAKIE DZIAŁANIA?

Przygotowując projekt „Nasze Krosno zielone, przedsiębiorcze i współzarządzane z mieszkańcami”, kierowaliśmy się trzema kluczowymi kryteriami – podkreśla prezydent Piotr Przytocki. – Po pierwsze, wszystkie działania są zgodne ze Strategią Rozwoju Miasta Krosna i realizują cele, które wspólnie z mieszkańcami wyznaczyliśmy na najbliższe lata. Po drugie, opieraliśmy się na wynikach badań, ankiet oraz konsultacji społecznych przeprowadzonych podczas prac nad projektem – to głosy mieszkańców, młodzieży, przedsiębiorców i organizacji społecznych były dla nas najważniejsze. Po trzecie, uwzględniliśmy kryteria oceny projektów w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast – zaproponowaliśmy przedsięwzięcia, które są w pełni gotowe do realizacji, posiadają wszystkie wymagane prawem dokumenty, w tym pozwolenia na budowę. Takie przedsięwzięcia były najwyżej punktowane – dodaje prezydent.

Dofinansowanie projektu może wynieść 78 145 807 zł, czyli 100% kosztów kwalifikujących się do wsparcia. Całkowita wartość projektu wynosi 82 773 775 zł – kwota uwzględnia podatek VAT związany z zakupem autobusów elektrycznych, który miasto może odzyskać.

Obecnie projekt znajduje się na etapie zatwierdzania listy rankingowej przez Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Po ogłoszeniu zatwierdzonej listy rankingowej odbędzie się drugi etap konkursu, w którym wybrane do dofinansowania projekty będą dopracowywane w szczegółach – z udziałem mieszkańców i partnerów społeczno-gospodarczych oraz ekspertów szwajcarskich i doradców ze Związku Miast Polskich. Zgodnie z regulaminem konkursu, etap ten potrwa ok. 9 miesięcy. Realizacja projektu przewidziana jest do końca I kwartału 2029 roku.

2025-07-14T13:07:55+00:0014.07.2025|