Zwycięstwo Krosna w konkursie Human Smart Cities

Save as PDF

Pierwsza w Polsce inteligentna sieć wodociągowa powstanie w Krośnie. Miasto uzyskało dofinansowanie na realizację pionierskiego projektu wygrywając konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

 

Projekt będzie realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we współpracy z Akademią Górniczo – Hutniczą i Politechniką Rzeszowską.

Ma na celu ograniczenie strat wody, a polega na wdrożeniu inteligentnych rozwiązań zarządzania siecią wodociągową, opartych na danych pozyskanych z czujników. Sieć będzie komunikowała się automatycznie nie tylko z zarządcą, lecz także z mieszkańcami i przedsiębiorstwami – np. informując odbiorców o mającym miejsce wycieku wody.

Przy pomocy stworzonych algorytmów sieć będzie w stanie automatycznie dostosować natężenie przesyłu wody w zależności od jej obciążenia (np. obniżyć ciśnienie dla konkretnej strefy w zależności od pory dnia, czy pory roku, gdy zapotrzebowanie jest mniejsze), a także zbadać bilans wody wtłoczonej do sieci i zużytej przez odbiorców na koniec każdego dnia. Zarejestrowanie ubytków wykraczających poza przyjęte normy od razu zasygnalizuje MPGK zaistnienie awarii oraz wskaże, w której strefie należy jej szukać.

Będzie to system zintegrowanych, otwartych i cyklicznie uzupełnianych baz danych, przyjaznych użytkownikom, umożliwiających bieżące monitorowanie sieci i natychmiastowe reagowanie na zdarzenia – informuje Roman Galik, kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w MPGK.

W ramach projektu powstanie prototyp zintegrowanego systemu informatycznego oraz instalacja pilotażowa.

Ważnym elementem projektu będzie udział mieszkańców w opiniowaniu przydatności poszczególnych rozwiązań, wskazywaniu uchybień i weryfikowaniu, czy zaproponowane rozwiązania są zgodne z oczekiwaniami.

Po zakończeniu realizacji projektu pilotażowego MPGK zamierza wdrożyć opracowany system na terenie całego miasta.

Wartość projektu wynosi 3 999 261 zł, a 90% tej kwoty zostanie sfinansowane z dotacji unijnej.

Projekt pn. „Zaangażowani w eKrosno – Inteligentne rozwiązania systemów przetwarzania danych dla mieszkańców Krosna”  został wybrany do dofinansowania w konkursie pt. „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców” w ramach Programu Pomoc Techniczna.

2019-02-20T13:52:52+00:0020.02.2019|