Miasto z bogatą tradycją lotniczą, które postawiło na rozwój tej branży. Dostęp do specjalistów o unikatowych kompetencjach i kooperantów, uzbrojone tereny inwestycyjne, nowoczesne lotnisko lokalne oraz atrakcyjne zwolnienia podatkowe – to główne atuty, które Krosno może zaoferować firmom Doliny Lotniczej.
Początki lotnictwa w Krośnie i dynamiczny rozwój branży
Historia lotnictwa w Krośnie sięga lat trzydziestych XX wieku, kiedy to powstało lotnisko, na którym funkcjonowała Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Pierwszy zakład produkcyjny tej branży został uruchomiony tuż po II wojnie światowej – firma WSK „PZL-Krosno” zajmowała się remontami samolotów i szybowców, a nieco później rozpoczęła produkcję szybowców, eksportowanych do wielu krajów na świecie.
Dziś lotnictwo to niezwykle istotna branża lokalnej gospodarki, która oferuje wartościowe miejsca pracy i w znaczący sposób wpływa na rozwój miasta. Wśród lokalnych firm zrzeszonych w Dolinie Lotniczej znajdują się m.in. Collins Aerospace – producent podwozi do samolotów, przedsiębiorstwa produkujące podzespoły i świadczące szeroki wachlarz usług dla lotnictwa, jak Wietpol Aerospace, Dioxid, Pelmet, czy EUROSIM3. Krosno to także zagłębie produkcji lekkich i ultralekkich samolotów – działają tutaj m.in. firmy ScaleWings AeroPro, Ekolot, czy producent szybowców GP Gliders. Branża dynamicznie się rozwija – w prowadzonym przez spółkę miejską Inkubatorze Przedsiębiorczości powstają kolejne firmy, które oferują innowacyjne produkty i usługi dla sektora lotniczego.
– Lotnictwo wyróżnia nasze miasto na tle innych ośrodków i w dużym stopniu wpływa na jego atrakcyjność gospodarczą i turystyczną. Dlatego też od wielu lat staramy się wspierać rozwój tego sektora, inwestować przede wszystkim w kształcenie talentów oraz infrastrukturę – podkreśla Piotr Przytocki, prezydent Krosna. – Zapraszam do nas członków i sympatyków Doliny Lotniczej – mamy atrakcyjną ofertę dla producentów, usługodawców, czy szkół lotniczych.
Infrastruktura i inwestycje
Miasto dysponuje lotniskiem wyposażonym w utwardzony pas startowy o długości 1100 m i szerokości 30 m, z oświetleniem do lotów nocnych oraz światłami PAPI. Zarządza nim spółka miejska. Dla użytkowników dostępne są drogi kołowania, płyty postojowe oraz samoobsługowa stacja paliw. Z infrastruktury korzystają przede wszystkim szkoły lotnicze, producenci samolotów ultralekkich, taksówki powietrzne, a także miłośnicy sportów lotniczych zrzeszeni w aeroklubach. Rocznie wykonywanych jest tutaj około 14 tysięcy lotów. W planach rozwojowych miasta znajduje się wydłużenie pasa startowego do 2000 m oraz wdrożenie procedur nawigacji satelitarnej GNSS.
Na inwestorów czekają tereny w dwóch strefach inwestycyjnych. Jedna z nich jest szczególnie atrakcyjna dla producentów statków powietrznych, firm serwisowych oraz szkół lotniczych, ponieważ oferuje bezpośredni dostęp do lotniska.
– W Strefie Inwestycyjnej „Krosno-Lotnisko” mamy jeszcze kilka wolnych działek oraz przygotowujemy nowy, 20-hektarowy teren dedykowany branży lotniczej. Z kolei nasz partner – Agencja Rozwoju Przemysłu ma ciekawą propozycję dla firm, które potrzebują gotowej przestrzeni do wynajęcia – dysponuje nową halą o powierzchni produkcyjnej ok. 3500 m2 , wraz z zapleczem biurowo-socjalnym – informuje prezydent Piotr Przytocki.
To jednak nie wszystko. Krosno uzbraja ok. 100-hektarową strefę, zlokalizowaną w pobliżu budowanej drogi ekspresowej S19.
– Naszym celem jest przeznaczenie tego terenu pod inwestycje z branż wysokich technologii, które będą przyciągały do Krosna talenty i oferowały atrakcyjne miejsca pracy – podkreśla prezydent.
Kadry dla lotnictwa
Miasto od wielu lat aktywnie działa w kwestii kształcenia na potrzeby branży lotniczej – w Zespole Szkół Mechanicznych kształcą się mechanicy lotniczy, robotycy czy mechatronicy. Obecnie w szkole realizowany jest nowy projekt Branżowego Centrum Umiejętności lotniczych (BCU)– jednym z jego partnerów zostało Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, które dzieli się swoim doświadczeniem i współpracuje przy tworzeniu programu BCU w taki sposób, aby jak najpełniej uwzględniał on potrzeby branży. W ramach projektu powstają nowoczesne pracownie, m.in. kompozytowe, badań nieniszczących, mechaniki i awioniki lotniczej, czy obrabiarek CNC. Infrastruktura będzie służyła młodym adeptom, jak również bardziej doświadczonym pracownikom sektora lotniczego, którzy będą mogli tutaj poszerzać swoje kompetencje.
Krosno zadbało także o tworzenie warunków mieszkaniowych dla pracowników.
– Priorytetem dla władz miasta jest rozwijanie atrakcyjnej oferty mieszkaniowej, która będzie przyciągała nowych mieszkańców, a także zapewniała możliwości osiedlania się pracownikom firm inwestujących w Krośnie – informuje prezydent Piotr Przytocki. – Kluczową rolę w budowie mieszkań odgrywa spółka miejska – Towarzystwo Budownictwa Społecznego – Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe w Krośnie, które oferuje inwestorom możliwość współpracy w zakresie zapewnienia mieszkań dla pracowników. Dzięki partycypacji w kosztach budowy inwestor może wskazać najemców mieszkań. Obecnie TBS realizuje projekt budowy 260 nowych mieszkań. Miasto zamierza także przystąpić do społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM) i rozpocząć realizację nowego osiedla, na niemal 2 tysiące mieszkań – dodaje prezydent.
Korzyści dla inwestorów
Uzupełnieniem oferty dla inwestorów jest atrakcyjny system zwolnień podatkowych. Decydując się na nową inwestycję można uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, a także zwolnienie z podatku od nieruchomości. Miasto oferuje kompleksową pomoc w sprawnej realizacji procedur inwestycyjnych oraz opiekę poinwestycyjną.
– Zapraszam do Krosna – miasta, które czerpiąc inspiracje z bogatej historii lotnictwa aktywnie wspiera rozwój innowacji w tej dziedzinie! – zachęca Piotr Przytocki.
Kontakt z Wydziałem Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów:
Urząd Miasta Krosna, ul. Lwowska 28A
tel. 13 47 43 301, 13 47 43 305,
e-mail: ri@um.krosno.pl